Vše ze třídy Machnín Koťátka

Aktuality ze třídy Machnín Koťátka

Koťata na poli

Hola, hola, pole volá,

představte si kočičí rodiče, tento týden k nám chodí na návštěvu kamarádi z pole. Povídáme si s nimi, co se pěstuje na poli a proč. V pondělí k nám přišel Ječmínek a ukazoval nám obilniny, sázeli jsme na schodech obilí a kukuřici, a cvičili si prostorové vnímání. V úterý k nám přiletěl pták čížek s Makovičkou a ukázali nám olejniny. My si pak procvičili pusy, písmenko M a foukali do peříček. Kdo je statečný, tak ochutnává, ale zatím jsme měli jen samé dobroty (ovesné sušenky nebo makovou buchtu :-D). Zítra k nám příjde Hrášek a ukáže nám luskoviny, naše uši budou poslouchat a rozeznávat hrách, čočku nebo fazole. Ve čtvrtek přijde Leník, který nám bude vyprávět o přadných rostlinách jako je len. Zahrajeme si na švadlenky a krejčíky. V pátek k nám přijde kamarád Tuřín a s ním si upečeme buchtu.

Nemáte náhodou doma na zahrádce, nebo nevíte kde by mohly být, nějaké poklady, co se pěstují na poli (slunečnice, fazole, hrášek, kukuřici ad.)? Doneste nám do školky ukázat, co jste ulovili?!

Můžete také doma něco z pokladů vyrobit a donést nám ukázat!

Inspirace: 

http://vseocosezajimam-martula.blogspot.com/2016/10/tvoreni-z-prirodnich-materialu.html

https://www.promaminky.cz/kreativni-dilna/obrazky-pranicka-340/magicke-fazole-1068

https://cz.pinterest.com/pin/421016265157252856/?nic_v2=1a2dW5RLR

Páčku, máčku.:-)

Tvůj Mourek s polními kamarády.

PS: Nemusíš nám všechno nosit do školky, můžeš nám klidně napsat na email, a poslat třeba fotku úlovku, výrobku. Těšíme se

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zahrada u Koťat

Čusky lusky taťko, mamko,

představte si, že u nás v pondělí bylo divadlo, přijela k nám pohádka o medvědech, a moc jsme si to užili. V úterý jsme našli Květáka v obřím hrnci. Uvařil nám písničku o zelenině a básničku o bramboře. A uvnitř také byla zelenina a ovoce. Květák je pěkný popleta, protože si myslel, že má v hrnci jenom ovoce. A tak mu koťata všechno roztřídila. Zítra v hrnci najdeme nové ovoce a zeleninu a budeme se učit jako velcí školáci zlomky. Trochu si zafoukáme a procvičíme jazýčky. Ve čtvrtek bude v hrnci velké překvapení, budeme si každý vyrábět opravdový salát. V pátek pak dokončíme náš velký projekt "zahrada", který jsme dnes začali tvořit. Uvidíte sami:-). (taťko, mamko, neprozraď to kotěti)

ÚKOL NA DOMA: Udělejte si doma s dětmi vařící chvilku. Zkuste vyrobit nějakou dobrotu ze zeleniny nebo ovoce. Povíte nám pak ve školce, jak to dopadlo! Roste vám něco na zahrádce? Tak vezměte nějaký plod, rozpůlte na polovinu a podívejte se, co ta objevíte?! Zeptám se koťátek. A jestli máte barvičky, použijte poloviny plodu a udělejte si obrázek z otisků!

Inspirace: http://vytvarna-vychova.cz/tag/ovoce-a-zelenina/ 

Váš Květák Ředkvička.

Podzim u Koťat

Čauky mňauky kočičí rodiče,

představte si, že místo Mourka (To je náš plyšový kamarád kocour.) jsme ve školce našli Pana Podzimníka. Vypadá trochu jako Mourek, ale má dlouhý šedý vous a čepici s podzimními plody. V jeho kouzelné tašce jsme objevili hry a úkoly. Dneska jsme v tmavém lese hledali listy, počítali kapky vody a zazpívali si legrační písničku o Větru. Podzimník nám dal úkol, abychom venku našli šípky a přinesli mu je, ale nic jsme neobjevili.

ÚKOL NA DOMA: Zkuste s koťetem zajít na procházku, nebo se vyvětrat na zahradu, a doneste do školky panu Podzimníkovi nějaké přírodniny. Šípky, listy, šištice, „nosy“ z javora a jiné, které vás cvrnknou do nosu. 

Ve středu nám bude ve školce trochu foukat a pršet, v kouzelné tašce objevíme Mraka Lechtáčka. S ním si procvičíme dýchání, jazýček a písmenko P. Začneme také vyrábět z přírodnin draka a jiné výtvory. Ve čtvrtek najdou koťátka v tašce Květáka:-D, který slyšel, že na podzim hodně fouká, a připravil si pokusy se vzduchem a vodou. V pátek si budeme hrát s přírodninami. Budeme je řadit podle velikosti, určovat co je první, poslední, třídit do skupin a třeba vytvoříme i nějaký tvar. (mami, tati, neprozraď Kotěti program, bude to překvapení).

Nová básnička:

Kde se vzaly, tu se vzaly,

z pelíšku se vyklubaly

tmavohnědé kaštany.

Léto už je za námi…

Otevírá podzim vrátka

-děti myslí na zvířátka.

Tmavohnědé kaštany

přinesou jim k snídani.

Barvy u Koťat

Čusky lusky, čauky mňauky,

kočičí mámy a tátové. To nám ten školní rok krásně začal. Koťátka mají nové i známé kamarády, ale hlavně novou paní učitelku a třídu. Parádně si to tu užíváme, ale pozor, vedle zábavy se taky připravujeme na školu. Tento týden přišly koťata do školky a v posteli seděl žlutipírko. Květák (Květák Ředkvička je plyšový kamarád kluk, s kterým bádáme, děláme pokusy aj.) si hraje na indiána a tak jsme se k němu přidali. V pondělí jsme se Žlutipírkem postavili osadu a tee-pee a hádali, kde je pírko a indián (prostorové vnímání). V úterý k nám přišla návštěva z Technické univerzity a připravila nám skvělý stavěcí program "Malý stavitel". My si ale stihli se Žlutipírkem ještě namalovat obrázek žlutým kořením, ja to dělali indiáni. Ve středu byl Květák s Mourkem Zelenopírkové, tak jsme si hráli na žáby a cvičili si dech a jazýček. Dělali jsme bubliny v rybníce, ale bublinami jsme taky malovali. A zelenou barvu jsme podle indiánů vytvořili ze špenátu a kopřivy.

Recepis na bublinové malování: https://www.vytvarne-navody.cz/bublinova-kouzla-a-otisky/

Ve čtvrtek budeme Červenopírci, budeme si hrát a dělat pokusy s červenou barvou. Co asi indiáni používali z přírody, když chtěli červenou? Víte to? Zeptejte se ve čtvrtek Koťat a uvidíte! Namalujeme si totiž obrázek z přírodních barev. V pátek budeme Modropírci a jako správní indiáni budeme počítat.

Abysme si mohli hrát na indiány, dejte prosím Koťatům nějaké oblečení v dané barvě. ČT - červená, PÁ - modrá.

ÚKOL NA DOMA: Až budete mít chvilku čas, zkuste s Kotětem vymyslet, jaké barvy byste našli u vás doma. Třeba v kuchyni, na zahradě a zkuste z toho nakreslit obrázek. No a doneste nám ho pak do školky, my jsme pěkný zvědavci:-).

Inspirace: https://jdeteven.cz/games/cz/malovani-prirodnimi-barvami

VELKÁ PROSBA:

Touhle cestou bysme vás s Květákem chtěli taky o něco požádat. Začíná se nám stávat, že chodí koťata do třídy hodně pozdě. Příchod do školky je do 8:00 h. Pro ně by bylo nejlepší chodit do 7:30. Říkáte si proč? Protože každé ráno dostanou koťátka od Mourka úkol a pak si jdou hrát vlastní hru. Když dorazí v 8:00 nebo 8:15, nemá už čas pořádně si pohrát. Jsou pak smutní, nebo vyjukaní. Zkuste to prosím. 

Díky fíky,

Květák a Mourek.

Nejbližší akce Machnín Koťátka