Vše ze třídy Machnín Koťátka

Aktuality ze třídy Machnín Koťátka

Školička koťátek s Květákem - LETÍM

Hola, hola, Květák z výšek volá,

ahoj kotě, hraju si na ptáky a zkouším létat. Pořád přemýšlím, jak to dělají, mají snad vrtuli pod ocasem nebo motor v břiše? Ani náhodou, otevřel jsem si encyklopedii a zjistil jsem, že jsou ptáci úplní superhrdinové. Díky křídlům se vznesou a působí na ně vzdušné síly, některé ho drží nad zemí, ale také brzdí. Pták pak hýbe s křídly rychle, nebo je jen natáčí a „klouže se“ ve vzduchu. Zkus si schválně na houpačce, kolotoči, nebo když tě někdo v něčem poveze, jaké jsou ty vzdušné síly. Pořádně se rozhoupej nebo roztoč a vystrč ruku, ucítíš to.

Přemýšlel jsem potom jestli je důležité, jaký tvar má pták a jeho křídla? V chytré knížce psali, že ano. Každý tvar padá a létá jinak. Zkus si vzít pár papírů a vyzkoušej si to. Zmuchlej jeden papír do pevné koule, pak další papír zmuchlej jen trochu a jeden papír nech, jak je. A teď je zkus pustit na zem a uvidíš ten rozdíl.

Dočetl jsem se, že jedné té vzdušné síle se říká odpor a ten můžeš pozorovat také při jednom pokusu. Vyrob dva ploché kornoutky z barevného papíru a nejdřív je pusť na zem vedle sebe. Potom je pusť dolu, aby padaly nad sebou. Představ si, že jsou dva kamarádi ptáčci a letí střemhlav dolu za sebou. Tomu prvnímu se poletí hůř a pomaleji, protože kamarádovi proráží cestu vzduchem a ten druhý letí potom rychleji.

No a létací pokusy nekončí. Popros někoho doma ať ti připraví velké papíry, kousky různých materiálů, plastů, polystyren, modelínu, lepidlo, izolepu a zkus si vyrobit nějakého ptáčka nebo třeba přístroj, objekt, který si myslíš, že by mohl létat. Taťka ti snad pomůže! Jinak si určitě slož vlaštovku, můžeš jí i nakreslit zobák a oči😊. Schválně, který výrobek nebo vlaštovka doletí nejdál.

Kotě věděl si, že někteří ptáci používají k pohybu ty vzdušné síly, když jsou teplé? Třeba čápi a orli. Jak bychom si to mohli ukázat?! Jééé, já už vím, spirála, pamatuješ, jak se nám roztočila nad topením? Vyrobte si jí, mamka to určitě nezná! Tady je návod: https://www.abicko.cz/clanek/casopis-abc/1950/studeny-a-teply-vzduch.html. Uvidíte, že teplý vzduch umí věci rozpohybovat.

Ufff, to byl náročný badatelský den, ale za to, jak si krásně vyráběl a zkoumal, ti posílám legrační ptačí písničku. Můžeš si na ní pořádně zatancovat a zařádit: https://www.youtube.com/watch?v=bZdg7A3HTgo

Tvůj Spiderkvět😊

Školička koťátek s Květákem - KOSI

Čimčarára, čim, čim čim,

dnes tě kotě něco naučím, nebo spíš ty mě:-D. Dneska mám pro tebe pohádku o jedněch ptačích bratrech, kteří dělají pořád nějakou neplechu. Dám ti hádanku, snad uhodneš, o jaké ptáky jde. Znám jednoho ptáčka, dobrého zpěváčka. Černý nosí fráček, žlutý má zobáček. No jasně, kosí bratři, znáš je? Jo a říkáš, že kosa máš už nakresleného v deníku? Viděl si ho na zahradě? To se ti nedivím, já je vídám na zahradě pořád, a pěkně nahlas zpívají, hlavně teda kosí kluci. Kdyby si ho ještě neviděl a neslyšel, tady máš jeho zpěv: https://www.youtube.com/watch?v=1-Zo39yzycE. Můžeš si nakreslit kosáka do UCHA.

Jo a ta pohádka: https://www.youtube.com/watch?v=PFxnReCGpTI. Schválně, jak dobré jsou tvoje badatelské uši. Pusťte si pohádku nejdřív bez obrazu a pozorně poslouchej. Potom ti bude mamka nebo taťka vyprávět věci z příběhu a ty musíš říct, jestli je to pravda nebo ne (jestli si to chcete udělat zábavnější, udělej si smajlíka, co se směje a smajlíka, co se mračí a můžeš je ukazovat). Vysvětli pak mamce, jak to bylo správně! No a až skončíte hru, můžeš se na pohádku podívat i s obrazem a zkontrolovat si to!

TVRZENÍ:

 •      Kosí bratři se jmenovali Lukáš a Jarda (správně: Josef a Václav)
 •      Mladší byl Josef (mladší byl Václav – to je těžké mamko, ale třeba to kotě zvládne😊)
 •      Kosáci zahlídli brouka Pytlíka. (motýla)
 •      Motýl byl otakáret a měl žlutou barvu (bělásek a byl bílý)
 •      Jmenoval se Norbert (Robert)
 •      Motýla potkali na zahradě. (na louce)
 •      Václav chtěl mít tykadla jako motýl. (bílá křídla jako bělásek)
 •      Motýl si chtěl zahrát na babu. (kolo, kolo, mlýnský)
 •      Motýl jim napovídal, že si křídla pudruje moučkovým cukrem. (moukou)
 •      V pohádce bylo slyšet šplouchnutí a déšť. Asi se Václav zkoušel napít a zalévali s Josefem kytičky. (Václav se šel podívat do studánky, jak vypadá, namočil se, mouka mu zatuhla na těle, pak začalo pršet a byl zachráněn – tohle je těžké, při poslechu tam jsou jenom zvuky, bez vyprávění, třeba to kotě zvládne z příběhu odhadnout, klidně si doma zkuste mouku smíchat s vodou, ať badatel ví, co to udělá!)

Jé, kotě, zkoušel jsem si schválně písmenka a slabiky a byla to teda katastrofa. Kosáci mě za oknem slyšeli a hrozně se mi smáli. Pomůžeš mi? Třeba by nám pomohlo, kdybychom si vyrobili tohohle ptáčka a slabikovali jsme s ním! https://volnycasdeti.cz/clanek/tvorime-ptacky-z-papiru. Zjisti mi, na jaké písmeno začínají a končí tyhle slova a pak kolik mají slabik. Můžete si nakonec zase zahrát na roboty (hláskování): např. mamka bude říkat „m-o-t-ý-l“. A ty musíš říct, co si slyšel. (mamka může vzít vyrobeného ptáčka a dělat ptačího robota:-D).

SLOVA: kos, Václav, Josef, bratři, motýl, robert, louka, deštík, voda, mouka, napudrovat

Školička koťátek s Květákem - PTÁCI

Čusky lusky kotě,

jak ti šlo hraní a bádání o víkendu? Cože? Nenašlo si housenku? Nevěš hlavu, správný badatel se nevzdává. Třeba nějakou potkáš na procházce! Já jsem měl teda dlouhou chvíli, už jsem myslel, že se ukoušu nudou a v tom jsem si něčeho všiml. Představ si, že na střeše naší školky si vyrobil nějaký pták hnízdo. Až přijdeš, ukážu ti to. Já ale vůbec nevím, co tam letá za ptáka. Je o něco málo menší než kos, shora hnědý, na hrdle a prsou světle okrový s tmavě hnědými podélnými skvrnami, vajíčka jsou modrá s tmavými skvrnami, hnízdo je vymazané blátem a jeho zpěv je teda hodně hlasitý. Zkus mi vybádat s mamkou, co to je za ptáčka. Nalep si ho, nebo nakresli do deníku k OTAZNÍKU.

Zajímalo by mě, jestli bychom my lidi zvládli taky udělat ptačí hnízdo. Víš, co kotě, zkuste to s mamkou, vezmi si nějaký papír (dobrý by byl karton). Vystřihni si z něj kruh (podle toho, jak chceš hnízdo velké) a pak jdi na zahradu nebo procházku a nasbírej si materiál (ptáci používají stébla, stonky a mechy). Po cestě ještě posbírej deset kamínků (to budou vajíčka do hnízda). Po návratu už můžeš stavět hnízdo, materiál lep pěkně do kruhu.

Kotě, věděl si, že někteří ptáci (třeba kukačka) jsou potvůrky a kladou svoje vajíčka do hnízd jiným ptáčkům. Zahrajte si hru na ptáčka a kukačku. Vezmi si svoje hnízdo a vajíčka (kamínky). Mamka bude kukačka a ty ptáček.

 •      Kukačka dává do hnízda vajíčka a ptá se ptáčka, kolik jich tam je. Jednou vyzkouší i ptáčka a vajíčko tam nedá. Ptáček musí odpovědět „žádné, nic“.
 •      Kukačka dá část vajíček do hnízda a část ven. Zeptá se ptáčka, kde je méně, kde je více.
 •      Kukačka dá část vajíček do hnízda a část ven. Zeptá se o kolik je venku nebo v hnízdě méně či více vajíček (Např.: v hnízdě 5, venku 4. Odpověď ptáčka: „Venku je o jedno vajíčko méně.“)
 •      Kukačka dá ptáčkovi pokyn: „Dej vajíčka dohromady“.
 •     Jestli jde ptáčkovi počítání, může pak kukačka zadávat těžší pokyny: „rozděl vajíčka na dvě skupiny po pěti, vytvoř tři skupiny po dvou vajíčkách (zbytek dej do hnízda).“ Takhle si můžete hrát, jak chcete!
 •     Určitě si ale zahrajte poslední hru. Ptáček bude dávat vajíčka tam, kam mu kukačka řekne. „Dej vajíčko vlevo od hnízda, vpravo, do, pod, za, před.“ Zase si můžete zahrát těžší variantu. „Dej dvě vajíčka vlevo a jedno vpravo, dej tři vajíčka před, jedno za atd.“

Cože? Už tě bolí nohy ze sezení, tak honem vyskoč a zahrajte si třeba se ségrou nebo s taťkou na ptáky. Taťka bude tleskat nebo bubnovat a ty chodíš, nebo běháš. Jakmile přestane hrát, řekne ti nějakého ptáčka a ty ho musíš předvést. Domluvte si dopředu pohyby. Např. vrabci – poskoky snožmo, vrány – mávání v upažení, čáp – stoj na jedné noze, mládě – ruce na ramena a chůze ve dřepu atd.

Užijte si ptáčkování.

Tvůj Květáček.

Školička koťátek s Květákem - BAŇKA

Hola, hola, Květák volá,

badatele do zbraně. Ahoj kotě, tak jak ti šlo poznávání housenčího života? Je to zajímavá potvůrka viď? Já jsem zjistil, že ve chvíli, kdy se housenky začínají kuklit, kukla je měkká a až po chvíli ztvrdne a zbarví se. Každá housenka má kuklu jinak tvarovanou a barevnou. Víš co, vyrob si takovou kuklu doma. Stačí, když mamča nebo ségra obětují staré silonky a někde najdeš pár špejlí. Odstřihneš z obou stran silonky otvory, kterými budeš vsunovat špejle (nalámej si špejle nejvíc na dva, tři díly). No a máš kuklu pro svého vlastního motýla. Tady je příklad, jak by to mohlo vypadat.: http://vytvarna-vychova.cz/wp-content/uploads/2019/05/Kukla.jpg

Myslíš si kotě, že housenky pořádají plazící závody? Já taky netuším, ale znám takovou vtipnou hru, ve které housenky běží jak o závod. Můžeš si to zahrát s někým doma. Potřebuješ papír, nůžky, tužku a brčka. Podle návodu si přeložíš a vystřihneš housenku, nakreslíš oči (mamka ti pomůže). No a až budeš mít aspoň dvě, hurá na závody! Tady je návod: https://www.youtube.com/watch?v=homO5hRcg7k

No tak jsme si zařádili, teď už ale nastává vážná chvíle pro badatele. Mám pro tebe úkol těžký jako pytel brambor. Jestli si už zvládlo všechny bádací úkoly (pozorování hmyzu, žížal, včel apod.), si připraveno na odchování svého vlastního motýla. To je pecka viď? Nejdřív si připrav sklenici s děravým víčkem nebo síťku, gázu a můžeš jít na lov. Až najdeš někde housenky, opatrně si vezmi čtyři z nich a s nimi i větvičky a rostliny, které zrovna okupovala. Do sklenice dej pak na dno klidně trochu hlíny a větvičky s rostlinami z místa nálezu. A šup tam s housenkami. Se sklenicí pak nesmíš hýbat. Pozoruj změnu housenky v kuklu, změnu kukly na motýla a POZOR: motýla pak vrať na místo nálezu. Nelekni se, housenka se uchytí a pověsí nahoru na sklenici, začne se stáčet a zakuklí se. RADA: Do sklenice ještě vlož nějakou nádobku (třeba od vitamínů), do které dáš větvičky a trs rostliny z místa nálezu (jako květinu do květináče, kam by se taky mohla housenka pověsit). Proces by mohl trvat tak dva týdny. Nezapomímej housenky velmi opatrně a jemně lovit a hlavně potom krmit.Tak kotě badateli, buď trpělivé a hodně zdaru!

A tady máš jednu takovou hejbací básničku pro radost.:

Housenka se zakuklila, má hedvábnou košilku, (schoulit se v podřepu)

počkáme si ještě chvilku. Tak už vyleť, motýlku. (pohupovat se v kolenou)

Motýl křídla ukazuje, už je tady blízko. (rozpažit v podřepu)

Vzlétne vzhůru, ještě výše, a pak zase nízko.(pomalu do stoje, třepotat prsty)

Motýl kolem poletuje, na kytičku sedá, (poskok vpřed, do podřepu)

křídly mává na berušku. Copak v trávě hledá? (třepotat rukama)

Tvůj Květáček chechtáček:-D

Školička koťátek s Květákem - UCHO

Čauky, mňauky kotě,

jak ti šlo včerejší housenkování? Tak jsem ti přemýšlel nad těma housenkama a otevřel si encyklopedii. Nevěřil jsem vlastním očím. Housenka totiž není jenom srandovní plazivá potvůrka, ono se z ní něco vyklube. Už víš co? Dám ti nápovědu:

Krásné kresby na křídlech,

až se z toho tají dech.

Koho jsem to chytila?

Asi nejspíš ...

No jasně, MOTÝÝÝÝL. No já teda čubrnim. Koukněte se s mamkou nebo taťkou do encyklopedie nebo na internet, jak to vlastně s vývojem motýla je. Ta housenka přece musí z něčeho vyrůst, a z housenky není hnedka motýl, ne? Až to zjistíš, nalistuj si v deníku otazník a zakresli nebo nalep celý proces! Pak mi to ukážeš.

Doufám, že máte doma nějakou plastelínu, protože si můžeš jednotlivá stádia vyrobit. Z papíru si vystřihni osm listů, nebo si sežeň nějaké ze zahrady. Na první list si z modelíny udělej kuličku, to bude vajíčko. Na druhý list pak uděláš housenku tím, že spojíš čtyři kuličky. Pak vyrob znova housenku a zabal jí do třetího listu, to bude kukla. No a nakonec udělej z modelíny hada a do něj zapíchni čtyři listy. A máš motýla!

Zkuste si s mamkou všechna stádia (vajíčko, housenka, kukla, motýl) vytleskat a spočítej si, kolik si slyšel slabik.

Zahrajte si hru „všechno lítá, co peří má“. Sedněte si ke stolu nebo na zem a plácej si do stehen (nebo do stolu) během hry pěkně do rytmu. A mamka zatím říká: „všechno lítá, co pěří má,…..beruška lítá“. A ty zvedneš ruce nad hlavu vždy, když uslyšíš nějaké zvířátko, které lítá. Dej pozor, ať to nespleteš.

Hele a teď jsem si vzpomněl na ty naše skřítky, snad taky existuje nějaký motýlí skřítek. Říkáš, že přesně toho máš v deníku? No tak to je kukla, tedááá pecka:-D. Jééé a mohl by sis zacvičit a zatančit na novou písničku, kterou jsem ti naposledy posílal.  Skřítek od Káji (https://www.youtube.com/watch?v=OrRHbrF2Wcs). Pěkně se postav a až začne Kája zpívat, dupej do rytmu, je to velká rychlost, tak snad to zvládneš. Můžeš měnit směr. Ale pozorně poslouchej, protože se rytmus v písničce změní a ty budeš pochodovat pomaleji. Jsem na tebe zvědav! A co mamka nebo taťka, umí taky tančit do rytmu?:-D

Už se kotě moc těším, až mě to všechno ukážeš a naučíš.

Tvůj Spiderkvět.

Nejbližší akce Machnín Koťátka